O`ZBEKISTON-XITOY: CHARMSANOAT SOHASIDA HAMKORLIK KENGAYMOQDA
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Xitoy Xalq Respublikasidan tashrif buyurgan Gao Yao boshchiligidagi investorlar bilan uchrashuv oʼtkazdi. Muloqot mavzusi ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish, mamlakatimiz charm sanoatiga kompaniya sarmoyasini jalb qilish masalalari boʼldi.
Dastlab, Uyushma tomonidan xorijiy hamkorlarga mamlakatimiz charm sanoatida soʼngi yillarda olib borilayotgan islohotlar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport koʼrsatkichlar, mahalliy va xorijiy investorlarga davlat tomonidan berilayotgan sharoit va imkoniyatlar, preferensiyalar toʼgʼrisida maʼlumotlar berildi.
Muloqotda Xitoylik investorlar Oʼzbekistonda bugungi kunda xorijik kompaniyalarga yaratib berilayotgan sharoitlar, hukumatning qoʼllab-quvvatlashi xorijiy sarmoyalar oqimining kengayishiga xizmat qilayotganini takidladi. Shu maqsadda investorlar respublikamizning charmsanoat tarmogʼida ham hamkorlikda qoʼshma loyihalarni amalga oshirish, Xitoyga tayyor charm mahsulotlarni eksport qilishga qiziqish bildirmoqda.
Uchrashuvda eksport-import masalalaridagi aloqalarni yoʼlga qoʼyishga oid masalalar atroflicha muhokama qilib olindi. Mahalliy korxonalarimiz bilan oʼzaro biznes muloqotlarni yoʼlga qoʼyish, muzokaralar oʼtkazish boʼyicha qaror qabul qilindi.

УЗБЕКИСТАН-КИТАЙ: СОТРУДНИЧЕСТВО В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ РАСШИРЯЕТСЯ
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провёл встречу с с Гао Яо, прибывшим в нашу страну с делегацией инвесторов из Китайской Народной Республики. Главная цель диалога – расширение двустороннего сотрудничества, привлечение инвестиций компаний в кожевенную отрасль нашей страны.
В начале встречи руководство Ассоциации предоставило зарубежным партнерам информацию о реформах, проводимых в кожевенно-обувной отрасли нашей страны за последние годы, производственных, инвестиционных, экспортных показателях, условиях и возможностях, преференциях, предоставляемых государством отечественным и зарубежным инвесторам.
Инвесторы отметили, что условия, созданные сегодня для иностранных компаний в Узбекистане, поддержка государства, служат расширению потока иностранных инвестиций. Инвесторы заинтересованы в реализации совместных проектов в кожевенно-обувной отрасли и экспорте готовой продукции в Китай.
На встрече подробно обсуждались вопросы, связанные с налаживанием экспортно-импортных отношений. Было принято решение продолжить взаимный бизнес-диалог, провести переговоры с участием наших отечественных предприятий.