“Anta Sports” va “361 Degrees”: Oʼzbekiston korxonalari savdo platformamizdan foydalanishi mumkin
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining XXRga amalga oshirgan ishchi tashrifining navbatdagi kunida Xitoyning dunyoga mashxur “Anta Sports” hamda “361 Degrees” brendlari rahbariyati bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Muzokaralarda mahalliy korxonalarimiz tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini jahon standartlariga moslashtirish boʼyicha tajriba almashish, dizayner va texnologlar malakasini oshirish, brendlar bilan “Аutsorsing” va “Franchayziyng” asosida aloqalarni boshlash, brendlarning ishlab chiqarishining bir qismini Oʼzbekistonga koʼchirish masalasi muhokama etildi.
Dastlab uyushma delegatlari “Anta Sports” kompaniyasiga tashrif buyurib, ishlab chiqarish faoliyati, marketing yoʼnalishda mutaxasisslar ishi bilan yaqindan tanishdi. Mahalliy korxonalarimiz tomonidan ishlab chiqarilayotgan sport poyabzallarini xorijiy standartlarga moslashtirish, soʼngi texnologiyalarni korxonalarimizga joriy qilish boʼyicha tajribalari oʼrganildi.
Maʼlumot uchun: “Anta Sports” 1991 yilda Xitoyda tashkil etilgan. Аsosan, sport poyabzallari, aksessuarlar va kiyimlar ishlab chiqarish bilan shugʼullanadi. Soʼngi 10 yilda brend dunyoning eng mashxur brendlari qatoridan joy egallashga ulgurdi. 2023 yilda uning sof foydasi 8 mlrd. dollarni tashkil etdi. Bugungi kunda “Anta Sports” katta bir konsernga aylangan. Uning tarkibida dunyoning yana 8 ta brendi faoliyat koʼrsatadi.
Muloqotlarda Xitoy brendi mahsulotlar sifatini oshirish, xalqaro bozorga kirib borish boʼyicha mahalliy korxonalarimizga amaliy koʼmak koʼrsatishga tayyorligini maʼlum qildi.
Аna shunday mashxur Xitoy brendlaridan yana biri “361 Degrees” Oʼzbekiston korxonalari bilan “Аutsorsing” va “Franchayziyng” asosida hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Uyushma delegatsiyasi Xitoyning Jinjiang shahrida boʼlib, ushbu kompaniya bilan samarali muloqot oʼtkazdi.
Maʼlumot uchun: “361 Degrees” brendiga 2003 yilda Xitoyda asos solingan. Osiyo mintaqasida keng ommalashgan sport poyabzallari markasi bir yilda 7 mln. juft mahsulot ishlab chiqaradi. 2010 yildan boshlab kompaniya Shimoliy-Janbubiy Аmerika, Аvstraliya, Yevropa, Brazilyada oʼz vakolatxonalarini ochgan. Hozirda dunyo boʼylab 7000 dan ortiq savdo markazlariga egadir.
Ushbu brend bilan hamkorlik eng avvalo mahalliy korxonalarimizga xalqaro maydonda oʼz mahsulotlarini tanitish imkoniyatini berishi bilan birga, Yevropa bozoriga kirishida ishonch belgisi berilganligini anglatadi. Uyushma delegatlari brendning Jingjiang shahridagi ishlab chiqarish zavodida boʼlib, kompaniya faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Muzokaralarda mazkur brendni Oʼzbekistonga jalb etish, u orqali MDH davlatlari va Osiyoning boshqa mamlakatlariga mahsulotlarni eksport qilishning istiqbollari, logistika avzaliklari koʼrib chiqildi. Xorijiy investorlarga yaratib berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar esa kompaniyada hamkorlik qilishga qiziqshni oshirdi. Kompaniyaning xorijiy hamkorlar bilan ishlash menejeri Chen Binbin ikki tomonlama muloqotlar yakunida Oʼzbekiston charm sanoati haqida quyidagi fikrlarni bayon qildi.
“361 Degrees” brendi nomidan mamlakatingiz delegatsiyasini Jinjiangdagi zavodimizda koʼrib turganimizdan maʼmnunmiz. Sport poyabzallarini ishlab chiqarishda sifatni oshirish, ikki tomonlama hamkorlikni yoʼlga qoʼyish bilan bogʼliq masalalarni muhokama qilib oldik. Keltirilgan mahsulotlar naʼmunalari bilan tanishdik. Oʼzbekiston korxonalari ham bu borada rivojlanishga erishganiga guvox boʼldik. Shu bois, aprelda ularni Xitoyga taklif qildik. Ishonamanki manfaatli shartnomalar imzolashga erishamiz.
Uyushma delegatsiyasi muzokaralar yakuni bilan Xitoy brendining har yili baxorda yangi modellarini namoyish qilish maksadida xorijiy hamkorlar uchun yaratiladigan savdo maydonchasida Oʼzbekiston korxonalarining ishtirokini taʼminlash boʼyicha kelishuvga erishdi. Brend tomonidan joriy yilning aprel oyida tashkil etiladigan savdo maydonchasida Oʼzbekiston korxonalarining “Made in Uzbekistan” yorligʼi ostidagi sport poyabzalari va mahsulotlari namoyish etiladigan boʼldi. Bu oʼz navbatida mahalliy korxonalarimizning “361 Degrees” brendi bilan xamkorlik qilish va boshqa xorijiy xaridorlar bilan shartnomalar imzolashiga sharoit yaratadi.

Anta Sports и 361 Degrees: узбекские предприятия могут пользоваться нашей торговой площадкой
В очередной день рабочего визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» в КНР состоялась встреча с руководством всемирно известных китайских брендов «Anta Sports» и «361 Degrees». В ходе переговоров рассматривался вопрос обмена опытом по приведению качества продукции, выпускаемой узбекскими предприятиями, в соответсвие с мировыми стандартами, повышения квалификации дизайнеров и технологов, налаживания контактов с брендами для налаживания работы на основе аутсорсинга и франчайзинга, переноса части их производства в Узбекистан.
Делегация Ассоциации посетила компанию Anta Sports и ознакомилась с работой специалистов в области производства и маркетинга. Изучен процесс приведения качества спортивной обуви в соответствие с зарубежными стандартами, а также возможности внедрения данных технологий на наших предприятиях.
Для справки: Anta Sports основана в 1991 году в Китае. Ее деятельность направлена на производство спортивной обуви, аксессуаров и одежды. За последние 10 лет бренду удалось занять место среди мировых. В 2023 году чистая прибыль компании составила 8 млрд долларов. Сегодня Anta Sports это крупный концерн. В него входят еще 8 мировых брендов.
В ходе переговоров китайский бренд заявил, что готов оказать практическую помощь нашим местным предприятиям для повышения качества продукции и выхода на международный рынок.
Другой такой всемирно известный китайский бренд 361 Degrees заявил, что готов сотрудничать с узбекскими предприятиями на основе аутсорсинга и франчайзинга. Делегация Ассоциации побывала в Цзиньцзяне и провела продуктивный диалог с этой компанией.
Справочно: Компания 361 Degrees была основана в 2003 году в Китае. Широко известный в азиатском регионе бренд спортивной обуви выпускает 7 млн пар продукции в год. С 2010 года компания открыла свои представительства в Северной и Южной Америке, Австралии, Европе и Бразилии. В настоящее время у нее более 7 тыс. торговых точек по всему миру.
Сотрудничество с этим брендом, прежде всего, дает нашим отечественным предприятиям возможность представить свою продукцию на международной арене, а также открывает новые возможности для выхода на европейский рынок. Делегация Ассоциации посетила производственное предприятие бренда в Цзинцзяне и ознакомилась с его деятельностью. На переговорах рассматривались перспективы привлечения этого бренда в Узбекистан, экспорта продукции в страны СНГ и другие, логистические преимущества. льготы и преференции, созданные возможности для иностранных инвесторов, повысили интерес к сотрудничеству.
По итогам двустороннего диалога менеджер по работе компании с зарубежными партнерами Чэнь Бинбин высказал следующие мысли о кожевенной отрасли Узбекистана.
«Мы, наш бренд 361 Degrees рады видеть делегацию вашей страны на нашем заводе в Цзиньцзяне. Мы обсудили вопросы, связанные с повышением качества производимой в Узбекистане спортивной обуви и налаживанием двустороннего сотрудничества. Мы ознакомились с образцами продукции. Они хорошо демонстрируют, что узбекские предприятия добились прогресса в этом плане. Поэтому мы пригласили узбекские компании в Китай в апреле. Я верю, что нам удастся подписать выгодные контракты», – подчеркнул г-н Чэнь.
По итогам переговоров делегация Ассоциации достигла договоренности об обеспечении участия узбекских предприятий в торговой площадке, созданной для иностранных партнеров с целью показа каждую весну новых моделей обуви. Спортивная обувь и продукция узбекских предприятий под маркой «Сделано в Узбекистане» будут представлены на выставке-ярмарке, которую организует бренд в апреле текущего года. Это, в свою очередь, создаст возможность для наших отечественных предприятий для налаживания сотрудничества с брендом 361 Degrees и другими компаниями-участниками бизнес-ивента.