Xitoyning “Tepor” brendi Oʼzbekistonda ish boshlaydi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining XXRga amalga oshirgan ishchi tashrifining navbatdagi kunida Xitoyning “Tepor” brendi ostida sport poyabzallarini ishlab chiqaruvchi “Jialaimeng International” kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Mulqotda brend ishlab chiqarishining bir qismini Oʼzbekistonga koʼchirish masalasi boʼldi.
Uchrashuvda brend vakillariga Oʼzbekisonda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan sharoitlar, bojxona, soliq imtiyozlari, YeI, MDH, АQSh bozoriga mahsulotlarni yoʼnaltirishda logistika imkoniyatlari muhokama etildi.
Mazkur Ushbu kompaniya "Adidas", "Fila" va "Anta" kabi jahon brendlari bilan hamkorlikni yo'lga qo'ygan va ular bilan autsorsing asosida ishlaydi. Kompaniya o'z faoliyatini kengaytirishga intilmoqda. Shu munosabat bilan kompaniya rahbariyati O‘zbekistonni ishlab chiqarishni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biri deb biladi.
Bundan tashqari mahalliy korxonalarimizga buyurtma asosida sport poyabzalarining ustki qismlarini tayyorlab berish boʼyicha hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Shu maqsadda kompaniya vakillari Oʼzbekiston korxonalari bilan 2024 yilning aprel oyida Jinjiangda boʼlib oʼtadigan xalqaro poyabzal koʼrgazmasida muzokarlar oʼtkazib, hamkorlik qilish boʼyicha kelishuv shartnomalarini imzolashga kelishib olindi. Shuningdek, Xitoy kompaniyalaridan iborat delegatsiya tarkibida Oʼzbekistonga tashrif buyurib, mamlakatimiz ishlab chiqarish faoliyati bilan yaqindan tanishish boʼyicha fikr almashildi.

Китайский бренд «Tepor» начнет работу в Узбекистане
В рамках визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» в КНР состоялась встреча с руководством китайской компании «Jialaimeng International», производящей спортивную обувь под брендом «Tepor». Темой переговоров стал вопрос перевода части производства бренда в Узбекистан.
На встрече с представителями Tepor были обсуждены созданные в Узбекистане условия для ведения бизнеса, а также логистические возможности по отправке продукции на рынки ЕС, СНГ и США.
Данная компания наладила сотрудничество с такими мировыми брендами, как Adidas, Fila и Anta, работает с ними на условиях аутсорсинга. Компания стремится расширить свою деятельность. И в этом плане руководство компании рассматривает именно Узбекистан среди приоритетных направлений для расширения производства.
На встрече китайская сторона также выразила готовность к сотрудничеству по закупу с узбекских предприятий верхов спортивной обуви. Переговоры на эту темы состоятся в апреле 2024 года в рамках международной обувной выставке в Цзиньцзяне. Планируется подписание контрактов между китайским и узбекскими компаниями. Также стороны договорились об организации визита делегации в Узбекистан для личного ознакомления с производственными процессами на предприятиях отрасли.