JICA: Oʼzbekiston charm sanoatiga “Mini grant loyihalar” dasturi doirasida mablagʼlar yoʼnaltiriladi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev 24-yanvar kuni Yaponiyaning Tokio shahrida Yaponiya xalqaro hamkorlik aganetligi (JICA) rahbariyati bilan muloqot oʼtkazdi. Muloqotda “JICA”ning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda agentlikning “Mini grant loyihalar” dasturi doirasida Oʼzbekiston charmsanoatidagi loyihalarni moliyalashtirish, kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash masalalari muhokama etildi.
Dastlab, Yaponiya tomoniga Uyushma raisi mamlakatimiz charm sanoati tarmogʼida soʼngi yillarda amalga oshirilgan islohotlar, qonunchilik bazasi, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida batafsil maʼlumot berdi. Shuningdek, kadrlar tayyorlash masalasida “JICA” talablariga mos keluvchi dasturlar yuzasidan taqdimot oʼtkazdi.
Maʼlumot uchun: “Mini grant loyihalar” dasturi doirasida “JICA”ning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi tomonidan kadrlar tayyorlash yoʼnalishida oʼquv kurslari moliyalashtiriladi. Sanoat, transport, energetika, sogʼliqni saqlash, qishloq xoʼjaligi sohalari uchun raqbotbardosh kadrlar tayyorlashga koʼmaklashadi.
Muloqot davomida “JICA” vakillari baliqchilik va charmsanoat tarmoqlari bilan hamkorlik aloqalarini yoʼlga qoʼyish va dasturlar uchun mini grantlar ajratishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Аgentlikning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi uchta yoʼnalishda moliyalashtirishni amalga oshirishini maʼlum qildi.
Birinchi yoʼnalishda tarmoqda faoliyat koʼrstatayotgan korxonalar va ularning ishchi-mehnatchilari uchun tashkil etiladigan qisqa muddatli oʼquv kursalariga grant mablagʼlarini yoʼnaltiradi. Shuningdek, turli xalqaro konferensiya, “Workshop”larni oʼtkakzishda moliyaviy koʼmak koʼrsatadi.
Ikkinchi yoʼnalish sohani targʼibotini xalqaro maydonda kengroq amalga oshirish uchun tayyorlangan taxliliy maʼlumotlarni grant asosida xalqaro jurnal va taxliliy saytlarga joylashtirishni oʼz ichiga oladi.
Uchinchi yoʼnalishda esa kichik biznes subʼektlari uchun maʼlum summadagi uskunalarni xarid qilish boʼyicha mablagʼ ajratadi.
Muzokaralar natijasida 2024 yilda ushbu yoʼnalishlarda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va “JICA”ning Oʼzbekistondagi vakolatxonasi hamkorlikni amalga oshiradigan boʼldi. Shuningdek, charmsanoat sohasidagi korxonalar uchun xalqaro sertifikatlarni joriy qilishni moliyalashtirish masalasida ham atroflicha fikr almashildi. Аgentlik bu borada maxsus dasturlar doirasida amaliy koʼmak koʼrsatishga tayyor ekanligini bildirib oʼtdi.

JICA: в рамках программы «Проекты по мини грантам» в кожевенно-обувную отрасль Узбекистана будут направлено финансирование
24 января текущего года в Токио председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел диалог с руководством Японского агентства международного сотрудничества (JICA). В диалоге, организованном при сотрудничестве с представительством JICA в Узбекистане, в рамках программы Агентства «Проекты по мини грантам» обсуждались вопросы финансирования проектов в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, подготовки и переподготовки кадров.
Председатель Ассоциации подробно проинформировал японскую сторону о реформах, реализованных в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана за последние годы, правовой базе, производственном, инвестиционном и экспортном потенциале отрасли. Он также выступил с презентацией о программах, отвечающих требованиям JICA в области подготовки кадров.
Для информации: в рамках программы «Проекты по мини грантам» JICA финансирует учебные курсы в области образования. Они помогают готовить конкурентоспособные кадры для промышленности, транспорта, энергетики, здравоохранения, сельского хозяйства Узбекистана.
В ходе диалога представители JICA сообщили, что готовы установить сотрудничество с рыбоводческой и кожевенно-обувной отраслями, а также выделить мини-гранты на образовательные программы. Представительство агентства в Узбекистане сообщило, что будет осуществлять финансирование по трем направлениям. По первому направлению гранты направляются на организацию краткосрочных курсов по повышению квалификации сотрудников предприятий отрасли. Агентство также оказывает финансовую поддержку для проведения различных международных конференций и семинаров. Второе направление предполагает размещение подготовленных аналитических данных в международных журналах и аналитических сайтах на основе гранта с целью более широкого продвижения отрасли на международной арене. По третьему направлению выделяются средства на приобретение оборудования в определенной сумме для субъектов малого предпринимательства.
По итогам переговоров в 2024 году ассоциация «Узчармсаноат» и представительство JICA Узбекистане будут тесно сотрудничать по этим направлениям. Также состоялся подробный обмен мнениями по вопросу финансирования процессов внедрения международных сертификатов в предприятиях кожевенно-обувной отрасли. Агентство выразило готовность оказать практическую помощь в рамках специальных программ.