“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi va unga aʼzo korxonalardan iborat delegatsiyaning Turkiyaga amalga oshirgan ishbilarmonlik tashrifining navbatdagi kunida Izmir shahrida joylashgan terini qayta ishlash, poyabzal korxonalari va brendlar bilan samarali muloqot va muzokaralar boʼlib oʼtdi.
Dastlab, mamlakatimiz delegatsiyasi Izmir erkin sanoat hududida boʼlib, hudud direktsiyasi rahbariyati bilan uchrashuv oʼtkazdi. Mazkur hududning imkoniyatlari, mavjud charmsanoat korxonalari faoliyati va sanoat hududiga loyhalarni joylashtarish boʼyicha tajribasi oʼrganildi.
Muloqotda Uyushma tomonidan Turkiya tomoniga mamlakatimizning charmsanoat sohasidagi yutuqlari, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida maʼlumot taqdim etildi. Bojxona, soliq imtiyozlari, loyihalarni amalga oshirishda xorijiy investorlarga yaratilgan sharoit va ajratilgan preferentsiyalar toʼgʼrisida taqdimot oʼtkazildi.
Oʼz navbatida Izmir erkin sanoat hududi mamlakatimiz bilan Turk kompaniyalarining hamkorligini kengaytirishga, Oʼzbekiston charm sanoati haqida atroflicha maʼlumotlar taqdim etishga tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Delegatsiya aʼzolari “Nevzat Onay” korxonasida boʼlib, ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar naʼumanlari bilan tanishdi. Premium klasdagi poyabzallarini ishlab chiqarish va shahsiy brendni shakillantirish boʼyicha tajriba almashildi.
Turkiyaning “EGE” sunniy charm ishlab chiqarish korxonasida boʼlib oʼtgan muloqotlarda esa, sunniy charmni ishlab chiqarishda ikki tomonlama hamkorlikning istiqbollari koʼrib chiqildi.
Qashqadaryodagi “Husain” MJCh va Turkiyaning “Ikiler” kompaniyasi Oʼzbekistonda umumiy qiymati 1,8 mln. dollar boʼlgan qoʼy terisini qayta ishlash boʼyicha yangi invest loyihani amalga oshiradi. Toʼliq Turkiya texnologiyasi asosida ishlovchi korxonada Qashqadaryo, Surxondaryoda xosil boʼluvchi qoʼy terisi toʼliq qayta ishlanadi. Shuningdek, tayyor charmdan qoʼshilgan qiymatli tayyor poyabzal, charm-attorlik buyumlarini ishlab chiqarish yoʼlga qoʼyiladi.

В КАШКАДАРЬЕ БУДЕТ РЕАЛИЗОВАН ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ПРОЕКТ НА 1,8 МЛН ДОЛЛАРОВ
В очередной день делового визита делегации ассоциации «Узчармсаноат» и входящих в нее предприятий в Турцию встречи и переговоры прошли с кожевенно-обувными предприятиями и брендами, расположенными в Измире.
Делегация узбекских предприятий посетила свободную индустриальную зону Измира и провела встречу с руководством региональной дирекции. Изучены специальные возможности на индустриальной зоне, деятельность предприятий и опыт Измира при размещении проектов на промышленной территории.
На встрече Ассоциация представила турецкой стороне информацию о достижениях нашей страны в кожевенно-обувной отрасли и ее производственном, инвестиционном и экспортном потенциале. Также была дана информация о таможенных и налоговых льготах и преференциях, условиях, созданных для инвесторов, реализующих свои проекты в кожевенно-обувной отрасли.
В свою очередь, дирекция Свободной индустриальной зоны Измира заявила, что готова способствовать расширению сотрудничества турецких компаний с нашей страной, знакомить их с возможностями кожевенной отрасли Узбекистана.
Члены делегации посетили предприятие Nevzat Onay и ознакомились с производственными процессами и продукцией. Состоялся обмен опытом производства обуви премиум-класса и формирования бренда.
Перспективы двустороннего сотрудничества в производстве искусственной кожи обсуждались на встречах, состоявшихся на предприятии EGE.
Кашкадарьинское ООО Husain и турецкая компания Ikiler договорились о реализации нового инвестпроекта стоимостью 1,8 млн долларов по переработке овчины в Узбекистане. С запуском нового проекта сырье, получаемое в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской области, будет полностью перерабатываться на предприятии, оснащенном турецкими технологиями. Также из получаемой кожи планируется наладить производство обуви и аксессуаров.