“O‘zcharmsanoat” uyushmasi va “Wildberries”ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorlikda mamlakatimizdagi charm, poyabzal va mo‘yna sanoati korxonalarining ushbu onlayn savdo maydonchasiga kirish imkoniyatini kengaytirmoqda. Bugun “O‘zcharmsanoat” uyushmasida soha korxonalari va tadbirkorlar uchun onlayn hamda oflayn rejimda o‘quv kurslari o‘tkazildi.
Ma’lumot uchun, “Wildberries” – MDHdagi mijozlar bazasi katta bo‘lgan eng yirik savdo maydonchasi sanaladi. Bugungi kunda u Rossiya, Belarus, Qozog'iston, Qirg'iziston, Armaniston, Moldova, Turkiya, O'zbekiston va Ozarbayjonda eng mashhur savdo maydonchasi hisoblanadi. “Wildberries” o'ziga xos "Biznes inkubator" ham sanaladi. Sayt infratuzilmaning 90% barcha xarajatlarini qoplaydi. Savdo, reklama, logistika, ombor, buyurtmalarni qayta ishlash, mijozlarni boshqarish, ma'muriy funksiyalar va huquqiy masalalar shular jumlasidan.
Tadbirkorlar uchun o‘tkazilgan seminarda onlayn savdo platformasining funksional imkoniyatlari atroflicha muhokama qilindi. Ikki kunlik kurs dasturiga quyidagi mavzular kiritilgan:
• Wildberries platformasida ro'yxatdan o'tish
• Shaxsiy hisobingiz bilan ishlash
•Mahsulot kartalarini yaratish
• Samarali savdo asoslari
•Mahsulotlarni reklama qilish
• Yukni ro'yxatdan o'tkazish
• Tahlil va hisobot vositalari va boshqalar.
Birinchi dars ochiq muloqot tarzida o‘tkazildi. Unda “Wildberries” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va tadbirkorlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va savdo maydonchasiga ko‘proq ishtirokchilarni jalb qilish chora-tadbirlari belgilab olindi.

«Wildberry-Uzbekistan» призывает к сотрудничеству предприятия Ассоциации "Чармсаноат"
Ассоциация «Узчармсаноат» и представительство Wildberries в Узбекистане расширяют возможность входа на эту онлайн торговую площадку предприятиям кожевенно-обувной и меховой промышленности. Сегодня в стенах Ассоциации «Узчармсаноат» прошли в онлайн и офлайн режиме обучающие курсы для предпринимателей.
Для справки, Wildberries — крупнейшая торговая площадка с большой клиентской базой по СНГ. Сегодня она самая популярная торговая площадка в России, Белоруссии, Казахстане, Киргизии, Армении, Молдове, Турции, Узбекистане и Азербайджане. Wildberries служит и своего рода «бизнес-инкубатором». Площадка берет на себя все расходы на 90% инфраструктуры: продажи, рекламу, логистику, склад, обработку заказов, ведение клиентов, административные функции и юридические моменты.
Об этом и подробно о функционале онлайн платформы рассказали на семинаре для предпринимателей. В программу 2-х дневного курса вошли такие темы, как:
•⁠ ⁠Регистрация на платформе Wildberries
•⁠ ⁠Работа с личным кабинетом
•⁠ ⁠Создание карточек товаров
•⁠ ⁠Основы эффективных продаж
•⁠ ⁠Продвижение товаров
•⁠ ⁠Оформление отгрузки
•⁠ ⁠Инструменты аналитики и отчетности и др.
Первое занятие прошло в форме открытого диалога, где были определены меры дальнейшего сотрудничества между представительством Wildberries в Узбекистане и предпринимателями и привлечения большего количества участников в торговую площадку.