“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Rossiya Federatsiyasi bojxona xizmatining O‘zbekiston Respublikasidagi vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun “O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Rossiya Federatsiyasi bojxona xizmatining O‘zbekiston Respublikasidagi vakili Andrey Gennadievich Zaytsev bilan uchrashdi. Uchrashuvda savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, sanoat korxonalarining eksport salohiyatini oshirish masalalari hamda o‘zbekistonlik tadbirkorlar uchun eksport jarayonini soddalashtirish mexanizmlari muhokama qilindi. “O‘zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan amalga oshirilayotgan eksportning istiqbolli yo‘nalishlari ham muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun, birgina 2023 yilning o‘zida Rossiya bozoriga charm-poyabzal mahsulotlari eksporti hajmi 40 million AQSh dollariga yetdi.
So‘ngi yillarda qorako‘l terisini qayta ishlash, jun va jun mahsulotlarini ishlab chiqarish, shuningdek, Rossiyaning “Парижская коммуна”, “Яхтинг”, “Караван СК”, "Барс", "Европласт" kabi ko‘plab kompaniyalari bilan poyabzal ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha investitsiya loyihalari amalga oshirilgan

Обсуждены механизм упрощения экспорта кожевенно-обувной продукции в РФ
Сегодня председатель ассоциации "Узчармсаноат" Фахриддин Бобоев встретился с представителем таможенной службы Российской Федерации в Республике Узбекистан Зайцевым Андреем Геннадьевичем. На этой встрече обсуждались вопросы развития торгово-экономических связей, повышения экспортного потенциала промышленных предприятий и механизмы упрощения процесса экспорта для узбекских предпринимателей. Также были обсуждены будущие перспективы экспорта, осуществляемого ассоциацией «Узчармсаноат».
Для справки, только лишь в 2023 году объем экспорта кожевенно-обувной продукции на рынок России достиг 40 миллионов долларов США.
За последние годы реализованы многие инвестиционные проекты, такие как по переработке кожи каракуля, шерсти и производства продукции из шерсти, а также установлено производства обуви с российскими компаниями как "Парижская коммуна", "Яхтинг", "Караван СК" , "Барс", "Европласт" и многие другие.