O‘zbekiston va Qirg‘iziston: Hamkorlik muvaffaqiyat garovidir
“O`zcharmsanoat” uyushmasida Qirg`iz Respublikasining agrar, tekstil, oziq-ovqat sanoati kompaniyalari rahbarlaridan iborat delegatsiya bilan uchrashuv bo`lib o`tdi. Muloqot mavzusi Qirg`iz kompaniyalari kapitali asosida charmsanoat sohasida qo`shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, teri xom-ashyosining import-eksport masalalari bo`ldi.
Dastlab, qo`shni davlat kompaniyalariga mamlakatimiz charm sanoati sohasida so`ngi yillarda erishilgan yutuqlar taqdim etildi. Shuningdek, tarmoqning ishlab chiqarish, investitsiya, eksport ko`rsatkichlari to`g`risida ma`lumot berildi. Xorijiy brendlar bilan yo`lga q`o`yilgan hamkorlik aloqari haqida so`z yuritildi.
O`z navbatida Qirg`iz tomoni O`zbekistonning so`ngi 7 yilda charmsanoat sohasida erishgan yutuqlarini e`tirof etib, ortirilgan tajribalardan foydalangan xolda qo`shma loyihalarni amalaga oshirishni maqsad qilishganini qayd etishdi.Qo`shni davlat kompaniyalari Toshkent viloyatidagi “Hamkor Nur Savdo”, “Angren Charn Invest” kabi mahalliy korxonalarimizda bo`lib ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishdi.
Muzokaralarda Qirg`iz kompaniyalari kapitali asosida tayyor charm va poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan qo`shma loyihalarni amalga oshirish masalasi ko`rib chiqildi. Hamkorlikni ikki yo`nalishda olib borish bo`yicha fikr almashildi.
Birinchi yo`nalish Qirg`iz Respublikasi korxonalarining mablag`lari evaziga mamlakatimizda yangi invest loyihani amalga oshirib, tayyor mahsulotlarni MDH va YeI bozoriga olib chiqishga qaratilgan.
Ikkinchi yo`nalishda mamlakatimizdagi tayyor charm mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan hamkorlikda Qirg`izistonda terini qayta ishlab tayyor mahsulot olishga qaratilgan yangi qo`shma loyiha amalga oshirish reja qilingan. Boisi, bugun Qirg`iz Respublikasidagi teri xom-ashyosining katta qismi qayta ishlashga yo`naltirilmaydi.
Ucharshuv yakunida hamkorlikni boshlash va yangi loyihalarni amalga oshirish maqsadida ikki davlat korxonalari o`rtasida biznes-turlar va muzokalarni o`tkazishga, kelishuvlar yakuni bo`icha ishlarni tashkil etishga kelishib olindi.

УЗБЕКИСТАН И КЫРГЫЗСТАН: СОТРУДНИЧЕСТВО – ЗАЛОГ УСПЕХА
В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с делегацией руководителей предприятий аграрной, текстильной и пищевой промышленности Кыргызской Республики. Темой обсуждения стала реализация совместных инвестиционных проектов в кожевенно-обувной отрасли на базе капитала кыргызских компаний, вопросы импорта-экспорта кожевенного сырья.
В начале встречи предпринимателям были представлены достижения кожевенной промышленности нашей страны за последние годы. Также была дана информация о производственных, инвестиционных и экспортных показателях отрасли. Говорили о сотрудничестве с зарубежными брендами.
В свою очередь, кыргызская сторона признала достижения Узбекистана в кожевенно-обувной отрасли за последние 7 лет и отметила, что они нацелены на реализацию совместных проектов с использованием узбекского опыта. Бизнесмены из соседней республики посетили узбекские производственные предприятия, такие как Hamkor Nur Savdo и Angren Charm Invest в Ташкентской области и ознакомились с производственными процессами.
В ходе переговоров рассмотрена реализация совместных проектов по производству готовой кожевенно-обувной продукции на базе кыргызского капитала. Состоялся обмен мнениями о сотрудничестве по двум направлениям.
Первое направление предусматривает реализацию нового инвестпроекта в нашей стране за счет средств предприятий Кыргызской Республики и экспорт готовой продукции на рынки стран СНГ и ЕС.
По второму направлению планируется запустить новый совместный проект в сотрудничестве с узбекскими кожеперерабатывающими предприятиями, направленный на налаживание переработки кожи и получение готовой продукции в Кыргызстане. На сегодняшний день большая часть кожевенного сырья у соседей не направляется на переработку.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении бизнес-туров и переговоров между предприятиями двух стран в целях установления сотрудничества и реализации новых проектов, а также организации работы по заключению соглашений.