O`zbekiston-Turkiya: Muloqotlardan aniq harakatlarga
“O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi Farxod Nurmuxamedov O`zbekistonning Bursa shahridagi faxriy elchisi Ali Baklan bilan uchrashdi. Muloqotda ikki davlat charm sanoati sohasidagi hamkorlikni kenaytirish yo`lida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama etildi.
Xabaringiz bor “O`zcharmsanoat” uyushmasiga a’zo tadbirkorlardan iborat delegatsiya joriy yilning fevral oyida Turkiyaning Bursa shahriga biznes missiyani amalga oshirgan edi. Tashrif chog`ida mamlakatimiz tadbirkorlari qardosh o`lka biznesmenlari bilan charmsanoat sohasida qator loyihalarni va dasturlarni amalga shirishga kelishib olgan edi. Turk brendlari nomi ostida poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarish, qo`shma investitsiya loyihalarni amalga oshirish yo`nalishlari shular jumlasidan.
Muloqot chog`ida doktor Ali Baklan O`zbekiston delegatsiyasining Turkiyaga amalga oshirgan tashrifidan so`ng Turk kompaniyalarida mamlakatimizga sarmoya kiritish, hamkorlikda yangi loyihalarni amalaga oshirishga qiziqish ortganini ma’lum qildi. Xususan, 2024 yilning aprel oyida Bursadagi charmsanoat korxonalaridan iborat delegatsiya O`zbekistonga tashrif buyurishi kutilmoqda. Ushbu tashrif chog`ida ikki davlat tadbirkorlari o`rtasida qayta ishlangan charmni xarid qilish, jelatin, turk brendlari nomi ostida poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish bo`yicha muzokarlar bo`lib o`tadi.

Узбекистан-Турция: от диалога к конкретным действиям
Исполняющий обязанности председателя ассоциации «Узчармсаноат» Фарход Нурмухамедов встретился с почетным послом Узбекистана в Бурсе Али Бакланом. В ходе встречи были обсуждены проводимые работы по расширению сотрудничества в кожевенно-обувной отрасли.
Напомним, в феврале текущего года делегация предпринимателей, входящих в состав ассоциации «Узчармсаноат», совершила бизнес-миссию в турецкий город Бурсу. В ходе визита деловые люди нашей страны договорились о реализации с турецкими предпринимателями ряда проектов и программ в кожевенно-обувной отрасли. В их числе производство обуви под марками турецких брендов, реализация совместных инвестиционных проектов.
В ходе беседы доктор Али Баклан сообщил, что после визита узбекской делегации в Турцию возрос интерес турецких компаний к инвестированию в нашу страну и реализации новых совместных проектов в сотрудничестве. В частности, в апреле 2024 года ожидается визит в Узбекистан делегации предприятий кожевенной отрасли из Бурсы. В ходе визита между бизнесменами двух стран пройдут переговоры о закупке переработанной кожи, желатина, а также реализации проектов, направленных на производство обуви под маркой турецких брендов.