2024 yil 21-24 mart kunlari Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahrida Yevroosiyo MDH+ yengil sanoat ko`rgazma-kongressi boʼlib oʼtdi. Koʼrgazma-kongress MDHga aʼzo davlatlarning xalqaro iqtisodiy forumi tadbirlari dasturi doirasida oʼtkazildi. Unda “O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi Farxod Nurmuxamedov ishtirok etdi.
Ko`rgazma-kongressining ustuvor maqsadi –Yevroosiyo bozori salohiyatidan foydalanish, MDH davlatlari, ShHT, YeOII va BRIKS davlatlari oʼrtasidagi hamkorlikni kengaytirish, maqbul sharoitlar yaratish maqsadida ixtisoslashgan biznesni rivojlantirish uchun tarmoq transmilliy biznes platformasini shakllantirishdan iborat.
Kongressda MDH davlatlari oʼrtasida charm sanoat sohasining yutuqlari va istiqbollari, oldinda turgan masalalar muhokama etildi. Xususan, O`zbekistoning MDHga aʼzo mamlakatlar bilan hamkorligi natijalari tug`risida tadbir ishtirokchilariga maʼlumotlar taqdim etildi.
Xususan, O`zbekiston korxonalari Rossiya va Belorus Respublikalari bilan tarmoqda samarali ishlari yo`lga qo`ygan. Misol uchun, “Pelle Tehnology” MChJ va “Karavan SK” MChJ o`rtasida umumiy qiymati 5 mln. dollarlik investitsiya shartnomasi imzolangan. Yangi loyiha terini chuqur qayta ishlashga qaratilgan. Loyiha Toshkent viloyatida amalga oshiriladi. Belorus brendi “Marko” mahalliy “Furskins Company” MChJ bilan birga qo`shma korxonani ishga tushiradi. Loyiha qiymati 3,5 mln. dollarni tashkil etadi.
Kongressda tashkilotga aʼzo davlatlar o`rtasida bu kabi yirik loyihalar ko`lamini kengaytirish, istiqbolliy yo`nalishlar bo`yicha dasturlar ishlab chiqish, yagona platformadan foydalangan xolda savdolarni amalga oshirish masalari atroflicha muhokama etildi.

ЕВРАЗИЙСКАЯ ВЫСТАВКА КОНГРЕСС ЛЕГКОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ: АНАЛИЗ РЫНКА КОЖАНОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
21-24 марта 2024 года в столице Российской Федерации Москве прошла Евразийская выставка-конгресс легкой промышленности СНГ+. Выставка-конгресс прошла в рамках программы Международного экономического форума государств-участников СНГ. В формате видеоконференцсвязи в нем принял участие исполняющий обязанности председателя ассоциации «Узчармсаноат» Фарход Нурмухамедов.
Приоритетной целью выставки-конгресса является использование потенциала большого рынка Евразии, расширение сотрудничества между странами СНГ, странами ШОС, ЕАЭС и БРИКС, создание благоприятных условий для развития специализированного бизнеса, а также сформировать сетевую транснациональную бизнес-платформу.
На конгрессе обсуждались достижения и перспективы, а также предстоящие задачи кожевенной отрасли стран СНГ. В частности, участники мероприятия были проинформированы об итогах сотрудничества Узбекистана со странами-членами СНГ.
Узбекские предприятия наладили эффективные связи с Россией и Беларусью. Например, между ООО «Pelle Tehnology» и ООО «Karavan SK» было подписано инвестиционное соглашение, общая стоимость которого составляет 5 млн. долларов. Новый проект ориентирован на глубокую переработку кожи. Данный проект будет реализован в Ташкентской области. Белорусский бренд «Marko» запустит совместное предприятие с местным ООО «Furskins Company». Стоимость проекта – 3,5 млн.долларов.
На конгрессе обсуждались вопросы расширения масштабов подобных крупных проектов, развития программ по перспективным направлениям, ведения торговли на единой площадке.